Nauka górą! Wybierz swój kierunek studiów. Rekrutacja na studia już w czerwcu 2024

Aktualności

Nowa specjalność na bielskiej uczelni. Takich ekspertów poszukują firmy!

Data: 10.09.2023 Kategoria: WIMBiŚ

Uniwersytet Bielsko-Bialski w swojej ofercie studiów ma kilkadziesiąt kierunków na pięciu wydziałach. Jedną z nowo utworzonych specjalności, stanowiącą odpowiedź na duże zapotrzebowanie rynku, są „badania materiałowe w kontroli jakości” w ramach kierunku „inżynieria materiałowa”. Co jest istotą tej ciekawej dziedziny i dlaczego rynek pracy z otwartymi ramionami czeka na takich ekspertów?

Inżynieria materiałowa, czyli o tym, co nas otacza

Choć hasło „inżynieria materiałowa” może brzmieć dość enigmatycznie, w praktyce dotyczy tego, z czym na co dzień styka się każdy z nas. To precyzyjna znajomość materiałów wykorzystywanych do produkcji (m.in. ceramicznych, metali, tworzyw sztucznych, stopów, kompozytów) – ich projektowanie, wytwarzanie, a także badania i kontrole jakości. Pozwala zrozumieć naturę materiałów i ich zachowanie w określonych warunkach użytkowania, co często stanowi o sukcesie procesów produkcyjnych. Absolwenci tego kierunku znajdują zatrudnienie m.in. w firmach produkujących komponenty dla motoryzacji, materiały budowlane, opakowania, materiały dla sektora energetycznego czy kompozyty dla lotnictwa itp. Z bielskim Wydziałem Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska współpracują liczne firmy, doceniając jego działalność naukowo-badawczą i cenne wyposażenie laboratoryjne.

Sama specjalność „badania materiałowe w kontroli jakości” stanowi swego rodzaju innowację i jej utworzenie jest owocem wieloletniej współpracy uczelni z zakładami przemysłowymi z myślą o przyszłych pracownikach, którzy będą ważnymi specjalistami w laboratoriach kontroli jakości, monitorując cały cykl technologiczny od zakupu surowców, poprzez ich obróbkę i przetwórstwo, po problemy związane z ewentualnymi reklamacjami. Bo gdy pojawia się jakaś wada i losy zakładu wiszą na włosku, taki specjalista od materiałów „wytropi” przyczynę problemu i wskaże jego rozwiązanie.

Kryminalistyka materiałowa w praktyce, czyli specjaliści na wagę złota

Można więc śmiało powiedzieć, że nowa specjalność dedykowana jest pod konkretne zapotrzebowanie zakładów, jak również pod absolwentów klas analitycznych w regionie, przede wszystkim Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Trzeba jednak podkreślić, że w tym kierunku mogą się rozwijać wszyscy absolwenci szkół średnich, a także pracownicy laboratoriów kontroli jakości i technolodzy, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje. Aby to osiągnąć, uczelnia połączyła siły trzech wydziałów. Dysponuje też jednym z najnowocześniejszych w Europie laboratoriów. Interdyscyplinarność sprawia, że specjalność jest wyjątkowa w skali kraju.

Często określam tę działalność jako „kryminalistyka materiałowa”. Pozwala dociec, jaki błąd nastąpił w procesie produkcji i jak go wyeliminować. Przeprowadzenie takiego wielopoziomowego „śledztwa” wymaga specjalistycznej wiedzy oraz kompleksowego podejścia – od znajomości natury danego materiału, przez wykonanie szczegółowych badań (np. metodą defektoskopii) i zidentyfikowanie przyczyny występowania trudności, aż po jej wyeliminowanie. Do tego dochodzi „miękka” kontrola jakości, np. ISO czy certyfikacja. Absolwent tej specjalności będzie w pełni przygotowany do całego procesu technologicznego – wyjaśnia dr hab. inż. Włodzimierz Biniaś, dziekan wydziału.

Wydział na co dzień wykonuje dla różnych podmiotów specjalistyczne badania materiałowe, kluczowe dla ich działalności. Przykład? W jednej z firm, która zwróciła się do uczelni o pomoc, pękł produkowany specjalny przewód, składający się z wielu warstw polimerów. Trzeba było pilnie dojść do tego, co spowodowało wadę materiału, bo jakość całej partii była kwestionowana. Specjaliści z wydziału wraz z praktykantami przystąpili do szczegółowych analiz, w tym wypreparowania i badania poszczególnych warstw oraz struktur chemicznych w mikropróbkach. Okazało się, że przyczyną wady było niezbyt dokładne wymieszanie składników jednej z warstw, a „sprawcą” – dostawca granulatu. Aby to stwierdzić, wystarczyła jedna miliardowa grama materiału poddana specjalistycznym badaniom! Podobnych skutecznych ekspertyz wydział ma na swoim koncie setki.

Blisko, praktycznie i z pasją

Absolwenci kończący specjalność „badania materiałowe w kontroli jakości”, będący w stanie nie tylko rozpoznać wadę, ale też dociec, skąd się wzięła, są już w przemyśle „rozchwytywani”. Właśnie dlatego „inżynieria materiałowa” jest bardzo perspektywicznym kierunkiem.

Warto też podkreślić, że uczelnia kładzie duży nacisk na praktyczny wymiar specjalności. Przedmioty takie jak chemia, matematyka czy fizyka będą prowadzone pod kątem materiałoznawczym i analitycznym, czyli typowo praktycznie, bez zbędnej teorii. Absolwenci kierunku staną się znawcami każdego aspektu procesów związanych z przetwórstwem materiałów  – dodaje dr hab. inż. Włodzimierz Biniaś.


Zobacz szczegóły dotyczące rekrutacji: https://rekrutacja.ubb.edu.pl

©2023 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

fundusze.webp

polska.webp

ue.webp

Zapisano