Nauka górą! Wybierz swój kierunek studiów. Rekrutacja na studia już w czerwcu 2024

Aktualności

Wystawa „Wschodnioeuropejskie Czasopisma Literackie 1945–2004: Testowanie Granic i Brukowanie Drogi do Demokratyzacji”.

Data: 10.02.2023 Kategoria: WH-S
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Akademia Techniczno-Humanistyczna gości od 14 grudnia 2022 do 28 lutego 2023 wystawę pt. „Wschodnioeuropejskie Czasopisma Literackie 1945–2004: Testowanie Granic i Brukowanie Drogi do Demokratyzacji”. Jest to ekspozycja podróżująca, która przyjechała do ATH z Muzeum Historii Współczesnej z Lublany.

Wystawa prezentuje przegląd czasopism literackich, które znacząco wpłynęły na procesy demokratyzacji w państwach za żelazną kurtyną, takich jak Polska, Litwa, NRD, Węgry i Słowenia. Znajdują się tu także włoskie czasopisma wydawane w rejonie, zamieszkałym przez autochtoniczną mniejszość słoweńską. Na łamach prezentowanych czasopism publikowano teksty wyrażające sprzeciw wobec reżimów totalitarnych i autorytarnych, dyskutowano sposoby wyrwania się z oków reżimów oraz afirmowano różne przejawy wolności.     

Wystawa zorganizowana jest w ramach projektu LITMAG, który finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i stanowi platformę współpracy dla instytucji z ośmiu krajów. Projekt koordynuje w ATH dr Agnieszka Będkowska-Kopczyk, a w jego realizacji biorą udział pracownicy katedr i instytutów Wydziału Humanistyczno-Społecznego. Wyboru czasopism do części polskiej wystawy dokonał dr hab. Michał Kopczyk, prof. ATH z Katedry Polonistyki.

Od grudnia do lutego wystawę można było zwiedzać w Galerii Akademickiej ATH. Jak mówi prof. Ernest Zawada, Dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego i Kurator Galerii Akademickiej ATH: „Wystawa jest cenną inicjatywą, spełniającą misję edukacyjną i integracyjną. Starszym pokoleniom przypomina ona czasy, w których społeczeństwa krajów takich jak Polska nie mogły cieszyć się swobodami obywatelskimi, młodsze pokolenia uczy zaś szacunku do demokracji i do osób, które o nią walczyły. Cieszę się, że ta wystawa zagościła w Galerii Akademickiej ATH, która dzięki niej rozszerzyła swoją działalność z przestrzeni artystycznej do przestrzeni wymiany myśli humanistycznej i społecznej”.

Od 7 do 28 lutego wystawę można zwiedzać w hallu Biblioteki Akademickiej ATH (przed Czytelną Ogólną). Do tej pory wystawę obejrzało już ponad 200 osób. Zapraszamy!

Więcej na temat projektu: https://litmag.eu/about/

litmag-logo-black.webpen_v_funded_by_the_eu_pos.webp

©2023 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

fundusze.webp

polska.webp

ue.webp

Zapisano